وبلاگ تخصصي حقوق ايران      » وبلاگ تخصصی حقوق ایران


                  حقوق و قانون ایران،ارشد حقوق،آزمون مشاوران حقوقی،آزمون وکالت،دانلود مقالات حقوقی و فقهی
موضوعات
» مشاوره حقوقی
» معرفی کتب حقوقی
» معرفی وبلاگ ها و سایت های حقوقی
» آگهی استخدام کارشناس و کارشناس ارشد حقوق
» نمونه سوالات حقوقی (دانشگاه،ارشد،وکالت،قضاوت)
» اجرای احکام مدنی و کیفری
» روانشناسی در حقوق
» حقوق تطبیقی
» حقوق بیمه
» حقوق هنری و ادبی
» حقوق پزشکی
» حقوق شهروندی
» حقوق مدنی
» حقوق جزا و جرم شناسی
» حقوق تجارت
» حقوق کار
» حقوق خانواده
» حقوق بین الملل
» حقوق اساسی
» حقوق اداری
» حقوق ثبت
» حقوق بشر
» دانلود قوانین
» دانلود کتاب حقوقی
» خدمات پایان نامه ارشد حقوق
» دانلود پایان نامه های حقوق
» دانلود کار تحقیقی حقوق
» آموزشهای حقوقی
» قوانین سایر کشورها
» نقد در نظم حقوقی کنونی
» آرا وحدت رویه دیوانعالی کشور
» نمونه قرار های حقوقی و کیفری
» متون حقوقی1و2(انگلیسی)
» فقهی و فتاوی و استفتائات
» نشست های قضایی و نظریات مشورتی
» آیین دادرسی مدنی
» آیین دادرسی کیفری
» پرسش و پاسخ حقوقی
» اخبار حقوقی,انتظامی,حوادث
» اخبار قوه قضاییه
» اخبار وکالت،کانون وکلا،مشاوران حقوقی ماده 187
» آرا و احکام دادگاهای عمومی و انقلاب
» دانلود جزوات حقوقی و دانلود حقوقی
» مطالب عمومی
» مناسبت ها
» تصاویر حقوقی
پیوندهای مهم


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً*
آخرین مطالب وبلاگ تخصصی حقوق ایران


» حقوق ايران در برنامه جامع اقدام مشترك توافق هسته‌اي
» راهکارهاي کيفري براي مقابله با فرار مالياتي
» اوراق قرضه چيست؟
» دعوای خلع ید،تعریف دعوای خلع ید و تخلیه ید،تفاوت خلع ید با تصرف عدوانی،
» آیین رسیدگی به شکایت در کشتی
» تاریخچه جرم سیاسی از نظر دکتر آخوندی ( پرسش و پاسخ)
» آمار ثبت بین المللی علائم تجاری (ثبت از طریق سیستم مادرید) در سال 2014
» مشکلات مالکیت فکری کشور در جای دیگری است؟ عباس عبادتی
» احكام جنايت خودسرانه در قانون جديد مجازات اسلامی - شاپور اسماعيليان
» مهدور الدم در قانون 1370 و 1392 قانون مجازات اسلامی
» شرایط و ضوابط جدید استخدام دولتی (کارشناس حقوق، و ارشد و دکتری)در سال ۹۴
» چه خبر از آیین دادرسی کیفری جدید ؟
» نظر بهمن کشاورز در مورد اصلاح قانون آئین دادرسی کیفری جدید
» نمونه آرا محاکم ايران در باب خسارت معنوي
» آیین‌نامه اداره جلسات هیأت عمومی و هیأت‌های تخصصی دیوان عدالت اداری
» فرم تخمین رتبه کنکور کارشناسی ارشد حقوق 93 و دریافت رتبه از طریق ایمیل
» دانلود کامل سوالات دکتری حقوق خصوصی ۹۲ – ۹۳
» دانلود مجموعه کامل و کاربردی قوانین و مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
» تصویر حقوقی (فانتزی)
» انتقادی به محل برگزاری آزمون مشاوران حقوقی ، چرا تهران ؟!
» نحوه تصویب موضوع پایان نامه های حقوقی در گروه های تخصصی / پایان نامه های ارشد حقوق
» نقش هورمون اکسی توسین در کاهش آمار طلاق!
» بررسی عوامل محدود کننده و ناقض حقوق مالکیت
» نکات مهم دروس متون فقه ٬امور حسبی و حقوق ثبت ویژه آزمون مشاوران حقوقی ۹۲
» شرایط عمومی و اختصاصی تصدی مدیریت دفتر خدمات قضایی + لینک ثبت نام
» فراخوان تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استانها www.adliran.ir
» افزایش جرایم نقدی استعمال دخانیات در اماکن عمومی و فروش و عرضه به افراد زیر 18 سال
» چهارمین همایشِ حقوق مالکیت ادبی،هنری و حقوق مرتبط سازمان های مدیریت جمعی(Collective Management Organ
»  منابع آزمون وکالت کانون وکلا
» کارنامه رتبه 52 کانون وکلای مرکز ، آزمون وکالت 92

دلايل اثبات جرم فروش مال غير
 دلايل اثبات جرم فروش مال غير، موارد اطاله دادرسي جناب قاضي دادگستر

ضمن عرض سلام وادب , از پاسخ جنابعالي به پرسش خود کمال تشکر و قدرداني را دارم .

جناب قاضي , در پاسخ به ابهام موجود در سوال , به استحضار ميرسانم :

مال موضوع شکايت عمارتي است که توسط متهم به شخص ديگري انتقال يافته و اکنون در تصرف انتقال گيرنده ميباشد .

قرار منع تعقيب توسط داديار رسيدگي کننده , طبق متن قرار صادره : (  . . . به جهت فقدان دليل کافي بر احراز رکن معنوي اتهام و سوء نيت متهم , به استناد بند الف ماده 177 قانون آئين دادرسي کيفري قرار منع تعقيب صادر و اعلام ميگردد . . . ) به استناد....

عدم احراز سوء نيت متهم ( رکن معنوي جرم , آن هم در اتهام انتقال مال غير ) صادر گرديد که با اعتراض اينجانب به قرار مذکور , طبق متن راي دادگاه , ( . . . با توجه به محتويات پرونده و عدم وجود دليل محکمه پسند نسبت به فسخ معامله , با توجه به علم متهم به معامله مذکور و انتقال ملک عليرغم علم واطلاع , اعتراض معترض وارد تشخيص و مستندا به بند ن ماده 3 از قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاههاي عمومي و انقلاب قرار صادره نقض و پرونده جهت اقدامات قانوني اعاده ميگردد . . . ) توسط دادگاه جزائي نقض و پرونده به دادسرا ارسال گرديد .

1 -  جناب قاضي , با توجه با استناد فوق‌الذکر داديار مربوطه و نقض شدن قرار , آيا به نظر شما داديار صادر کننده قرار منع تعقيب مرتکب تخلف نشده است ؟

در مرحله بعدي رسيدگي بنابر ادعاي کذب متهم مبني بر فسخ شدن معامله که عليرغم ابطال نشدن قولنامه و در اختيار داشتن مبالغ پرداخت شده به وي مطرح گرديد , پس از گذشت مدت چهار ماه از تاريخ نقض قرار منع تعقيب , مطابق متن قرار دادسرا : ( . . . با توجه به مدافعات متهم که مدعي فسخ معامله و انصراف شاکي از معامله ملک مذکور گرديده و شهودي را براي اثبات فسخ معامله معرفي که اظهارات آنان در پرونده مطروحه قيد شده و شاکي منکر فسخ معامله شده و شهودي را در اين زمينه معرفي نموده که اظهارات ايشان در پرونده قيد شده بنا به مراتب فوق نظر به اين که اثبات و تحقق جرم فروش مال غير منوط به احراز مالکيت شاکي و عدم فسخ از سوي وي ميباشد که رسيدگي به مالکيت وفسخ يا عدم فسخ معامله در صلاحيت محاکم حقوقي است فلذا به استناد ماده 13 قانون آئين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور کيفري قرار اناطه صادر ميگردد . . . ) , قرار اناطه صادر شد که آن هم با اعتراض اينجانب توسط دادگاه جزائي نقض گرديد .

2 -  به عقيده جنابعالي بلحاظ اطاله رسيدگي بمدت چهار ماه پس از نقض قرار منع تعقيب , توسط دادسرا تخلفي صورت نگرفته است ؟

3 -  جناب قاضي , پس از نقض شدن قرار منع تعقيب صادره دادسرا توسط دادگاه , مگر دادسرا مکلف به تبعيت از نظر دادگاه و صدور قرار مجرميت و کيفرخواست نميباشد ؟

4 - آيا صدور قرار اناطه بر اساس ادعاي کذب متهم ( در خصوص فسخ معامله ) , عليرغم اشاره صريح به عدم وجود دليل مکمه پسند نسبت به فسخ معامله در راي دادگاه جزائي و با عنايت به نقض شدن قرار مذکور توسط دادگاه ,  تخلف نميباشد ؟

5 -  جناب قاضي , با توجه به عرايض و اوصاف فوق لطفا بفرمائيد آيا صدور قرارهاي منع تعقيب و اناطه توسط شعبه دادياري رسيدگي کننده به پرونده داراي محمل قانوني است يا خير ؟

با تقدير مجدد از زحمات بي‌شائبه جنابعالي در راهنمائي هموطنان و ارج نهادن به مقام و منزلت قضاوت  اميد است باز هم از معلومات علمي خود مرا بي‌نصيب نفرمائيد .

 

                                                          با احترامات فائقه- ستوده

                                                                                               

 

پاسخ:

با توجه به اين که متن کامل قرارهاي منع تعقيب، اناطه و حکم دادکاه، متن شهادت شهود هريک از طرفين در دسترس نيست، اعلام پاسخ دقيق دشوار است،بنابراين،آنچه ذيلا" مي آيد؛ صرفا" براساس اطلاعات بيان شده از سوي شماست.

و اما پاسخ سوالات شما به ترتيب شماره هاي بيان شده:

1- به نظر اينجانب صدور قرار منع تعقيب داديار محترم، صحيح نبوده است و استدلال  دادگاه کاملا" قانوني و مطابق رويه قضايي و ماهيت جرم انتقال مال غيراست. زيرا،  متهمي که مي داند ملک را قبلا" با شخصي معامله نموده،معامله او فسح يا ابطال نشده، با اين وصف، آن را به ديگري مي فروشد، اين عمل را آگاهانه انجام مي دهد. به عبارت ديگر، هم علم و آگاهي او به عمل مجرمانه دارد و هم مي داند که اين امر سبب زيان خريدار اولي است.اين همان عنصر معنوي است.

2- با تو جه به تراکم کاري شعب تحقيق،صرف وقت چهار ماهه نمي تواند مصداق اطاله دادرسي باشد.مضافا" آين که، برداشت اينجانب آن است که اين زمان مربوطه به تعيين وقت جهت دعوت شهود هريک از طرفين و استماع شهادت آنان بوده است.اگر بخواهيم بطور خيلي دقيق تر بررسي کنيم بايد آمار پرونده هاي موجودي، وارده و مختومه شعب مورد بحث را در فاصلي زمان فوفق دانست تا دراين خصوص اظهار نظر کرد که تعلل يا مسامحه ويا خداي ناکرده تعمد در تأخير در رسيدگي صورت گرفته يا خير؟.

3-تبعيت مقام تحقيق اعم ار داديار و يا بازپرس، از نظر دادگاه بستگي به نوع تصميم قضايي دادگاه دارد.مثلا" يک وقت دادگاه نقص تحقيقاتي مي گيرد، مقام تحقيق مکلف ايست فقط درحدود همان مورد مبادرت به رفع نقص کند و سپس پرونده را اعاده دهد.اما يک وقت قرارهاي مجرميت، منع تعقيب، موقوفي، اناطه و...نقض و پرونده جهت رسيدگي مجدد به دادسرا اعاده مي گردد، اين امر مانع از آن نيست که اگر مقام تحقيق مبادرت به تحصيل دلايل جديد از طرفين پرونده نمايد، کما اين که در پرونده شما رخ داد.زيرا تکليف قانوني مقام قضايي درامر کيفري، جمع آوري دلايل له وعليه متهم است و اين امر مي تواند تا قبل از صدور قرار نهايي صادق باشد.اساس اخذ آخرين دفاع نيز علت علت فوف استور است.

4-به نظر مي رسد، صدور قرا اناطه صحيح نبوده و داديار محترم مي بايست با توجه به استدلال داداگاه مبادرت به  صدور قرار مجرميت مي نمود. چه آنکه :اولا: قبل از اخذ شهادت شهود با توجه به استدلال دادگاه ، دلايل برتوجه اتهام به متهم وجود داشته است،.ثانيا: همان چناکه پيشتر عنوان شد، اخذ دلايل جديد در اجراي تکليف قانوني قاضي کيفري است، اما در پرونده شما، هر يک از شاکي و متهم مباردت به معرفي شهود نمودند، لذا صرف نظر از تعداد شهود هريک و مؤداي شهادت آنان که اشاره اي ننموديد، به فرض که شهود هريک از طرفين مطابق قانون شرائط شهادت را داشته و شهادات آنان مطابق قانون بوده باشد، يعني شهادت آنان با قطع و يقين صورت گرفته و  تلقيني نبوده و..... اين دليل هريک ار طرفين، يکديگر را ساط مي کنند، زيرا شهود شما شهادت بر اثبات اداعاي شما و شهود طرف شما  شهادت بر اثبات ادعاي وي دادند و چون باهم تعارض دارند، لذا يکديگر ار ساقط مي کنند. پس بايد به سراغ دلايل ديگر روفت. چون دليل جديد ديگري تحصيل نشد، و قيل از شهادت نيز، قولنامه شما دليل بروقوع معامله عمارت ميان شما ومتهم بوده و عمل مجرمانه متهم که فروش  عمارت باشد، نيز مجرز است و علم آگاه ي وي نيز بر عمل مجرمانه مشخص و مبرهين است، لذا همکار محترم بايد قرار مجرميت صادر مي کرد و نه اناطه. دليلي بر اختلاف در مالکيت شما و يا فسخ و يا ابطال معامله شما با متهم نيست.پس مالکيت تان محرز بوده است.

نتيجتا" به نظر ميرسد که در صدور قرار منع تعقيب  و اناطه دقّت نظر لازم صورت نگرقته و اين امر مي تواند درحد مسامحه، تخلف انتظامي باشد.

منبع :وبلاگ قاضی داد گسترنويسنده : مسعود عرفانیان|جمعه ۱۳۸۹/۰۴/۰۴| موضوع: حقوق جزا و جرم شناسی|لينک مطلب|

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
درباره وبلاگ

تبادل نظر و افزایش سطح علمی و آشنایی بیشتر با قوانین و مقررات.منبع مقالات حقوقی برای کار تحقیقی 1 و 2 حقوق,پايان نامه كارشناسي ارشد حقوق و پاسخ به سوالات کاربران,نقد و بررسی قوانین و دکترین حقوقی و همچنین انعکاس آخرین اخبار حقوقی,معرفی کتب حقوقی, وبلاگ ها و سایت های حقوقی,نمونه سوالات حقوقی(دانشگاه،كارشناسي ارشد،حقوق،وکالت)و آموزشهاي حقوقي,جزوات حقوقی و منابع آزمون وکالت،کانون وکلا دادگستری،شیوه های قبولی در آزمون وکالت،بخشی از اهداف این پایگاه می باشد.

این وبلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.استفاده از مطالب پایگاه با ذکر منبع بلااشکال خواهد بود.مطالب و مقالات خود را برای انتشار در این پایگاه حقوقی به ایمیل های وبلاگ ارسال نمایید. بازدیدکنندگان محترم این وبلاگ صرفا جهت ارائه مطالب حقوقی راه اندازی شده از درج نظرات تبلیغاتی و سیاسی و توهین آمیز خود داری فرمایید.کليه پيوندها به ديگر سايت ها و وبلاگ ها در اين وبلاگ صرفا جهت اطلاع است و اين وبلاگ کنترلی بر محتوای آنها ندارد لذا مسؤوليت محتوی و استفاده از آنها را بعهده نمی گيرد.

مسعود عرفانیان
دانش آموخته کارشناسی حقوق
دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق

ایمیل : dad_law_blogfa@yahoo.com
جیمیل : dad.law.blogfa@gmail.com
لینکستان حقوق
» پخش زنده از حرم امام رضا (ع)
» مصاديق مجرمانه در فضای مجازی
» دانلود نرم افزار لوح حق
» دانلود مجموعه قوانین ایران(pdf)
» دانلود رایگانOxford Dictionery Of Law
» دانلود برترین مقالات حقوقی(pdf)
» دانلود جزوات حقوق تجارت 1 تا 5
» دانلود برترین جزوات حقوق مدنی(PDF)
» دانلود سوالات آزمون وکالت 92 (PDF)
» دانلود سوالات قضاوت92 +با پاسخنامه
» دانلود سوالات آزمونهای وکالت
» دانلود کتابهای آمادگی ذهنی وکالت
» دانلود نرم افزار "دبیرخانه حقوقی"
» دانلود ترمینولوژی حقوق(pdf)
» دانلود نمونه فرم های دادخواست
» دانلود نمونه سوالات حقوق پیام نور
» کتابخانه های حقوق
» راهنمای پژوهش حقوقى در اينترنت
» مراکز علمی و پژوهشی جهانی حقوق
» مجلات و نشریات حقوقی جهان
» ناشران حقوقی در جهان
» سایتهای متفرقه حقوقی
» سایتهای حقوقی غربی
» "ضرب المثلهای حقوقی "
» 110 قاعده فقهی و حقوقی
» وبلاگ حقوقی ایران به زبان انگلیسی
» منابع آزمون وکالت كانون وكلا
» منابع كارشناسي ارشد حقوق
» منابع تمامی آزمونهای حقوقی
» محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز
» محاسبه آنلاین هزینه دادرسی
» تبادل لینک (+)
» RSS
آرشیو حقوق ایران
لينکستان حقوق ايران
آمار سایت حقوق ایران

Google PageRank Checker